Mersin’de engeller “Turkcell Hayal Ortağım” ile kalktı

Konuyu değerlendir: Geçerli Reyting :

Görüntüleme : 404

Yorumlar : 0

 1. #1
  offline
  demirdoven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Mersin’de engeller “Turkcell Hayal Ortağım” ile kalktı

  Turkcell’in YGA ile birlikte hayata geçirdiği “Hayal Ortağım”a eklenen “Yol Arkadaşım AVM” ve “Sesli Betimleme” teknolojileri Mersin’de hayata geçirildi. Engellilerin hayata Aktif ve bağımsız katılımı için geliştirilen uygulama ile görme engelliler artık Forum Mersin AVM’de kimseden yardım almak zorunda kalmadan alışverişlerini yapabilecek, sesli betimleme teknolojisi ile görsel detayları kaçırmadan film izleyebilmenin keyfini çıkarabilecek.


  Turkcell’in YGA işbirliğiyle hayata geçirdiği, görme engellilerin sosyal hayata daha aktif ve bağımsız katılmalarını amaçlayan “Hayal Ortağım” uygulaması içerisinde bulunan “Yol Arkadaşım AVM” ve “Sesli Betimleme” teknolojileri Mersin’de yaşayan görme engellilerin kullanımına açıldı. Konuyla ilgili Forum Mersin AVM’de düzenlenen ve Turkcell Dijital Mobil Servisler Müdürü Fulden Altuner ile Forum Mersin AVM Genel Müdürü Adem Erol’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında, “Hayal Ortağım Servisi” hakkında bilgi verilirken, görme engellilerle buluşularak AVM içerisinde düzenlenen kısa tur ile de Hayal Ortağım uygulamasının “Yol arkadaşım AVM” özelliği deneyimlendi.

  Film izlemek de, mağaza bulmak da artık çok kolay

  “Yol Arkadaşım AVM” teknolojisi sayesinde, Forum Mersin AVM’de, önünden geçtikleri mağazaların hangi mağaza olduğu bilgisini sesli olarak alabilen ve gitmek istedikleri mağaza, asansör, danışma gibi noktalar için yönlendirmelere rahatlıkla ulaşabilen görme engelliler, “Sesli Betimleme teknolojisi” ile de vizyon filmlerini görsel ayrıntıları kaçırmadan rahat rahat izleyebiliyor.

  Turkcell Dijital Mobil Servisler Müdürü Fulden Altuner konuyla ilgili yaptığı konuşmada: Turkcell olarak başta iletişim alanı olmak üzere, ülkemizin üretim ve yaşam kalitesinde iyileştirmeler sağlayacak sosyal sorumluluk projelerine büyük önem veriyor, geliştirdiğimiz projelerle sürdürülebilir kalkınma faaliyetlerine var gücümüzle destek oluyoruz. Üzerinde özenle durduğumuz sosyal sorumluluk projeleri kapsamında engelliler için yürüttüğümüz çalışmalar da bulunuyor… Sosyal hayata aktif ve bağımsız katılmak isteyen fakat birtakım erişilebilirlik problemleri sebebiyle etkin katılım sağlayamayan engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için büyük bir gayret gösteriyoruz. Engellerin olmadığı bir Türkiye için üzerimize düşen görevi samimiyetle yerine getirmeye çalışıyor, bu konuyla ilgili atılan her olumlu adımı büyük bir kazanç olarak görüyoruz. En büyük temennimiz engelli bireylerin bilgiye ve ihtiyacı olan sosyal faaliyetlere erişimde kimseye ihtiyaç duymaması… Bu sebeple hayata geçirdiğimiz “Hayal Ortağım” servisiyle engelleri aşacak bir yeniliğe imza atmakla birlikte, uygulamamızla dünya iletişim sektörüne de örnek olduk. Mersin’de, Forum Mersin AVM’de uygulamaya başladığımız “Hayal Ortağım” servisinde bulunan “Yol arkadaşım AVM” ve “Sesli Betimleme” teknolojileri sayesinde engelli bireyler, kimseye ihtiyaç duymadan sosyal hayata daha aktif ve bağımsız katılabilecek, özgürce alışverişlerini yapabilecek, vizyon filmlerini izlemenin keyfini sürebilecek. Forum Mersin AVM ile attığımız bu güzel adımın daha da büyüyerek ülkemizin her noktasına ulaşması için çalışmalarımıza büyük bir sorumlulukla devam ediyoruz.” dedi.

  Forum Mersin AVM Müdürü Adem Erol: “Turkcell’in hayata geçirdiği bu sosyal sorumluluk projesinin engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılması açısından çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Projenin yaygınlaşmasıyla birlikte engelli vatandaşlarımız başta Forum Mersin AVM olmak üzere ülkemizdeki birçok AVM'de engelsiz bir şekilde gezebilecekler. Projenin başarıyla yürütülmesi için Forum Mersin AVM olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getiriyoruz. Toplumun her kesimine fırsat eşitliği sunan adımları bundan sonra da Forum Mersin AVM olarak desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

  YGA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Meriçliler konuyla ilgili yaptığı konuşmada: “YGA 10 yıldır Görme Engelli rol model liderler yetiştirmek ve Görme Engellilerin hayatını kolaylaştıracak teknolojiler üretmek üzerine çalışıyor. YGA’da günü kurtarmak için geçici çözümler üretmek yerine; özenle seçilmiş gönüllüler, sürdürülebilir sosyal inovasyonlarla, dünyada ilklere birlikte imza atıyorlar. Bunun en güzel örneklerinden biri olan Hayal Ortağım uygulaması, Turkcell ile birlikte YGA gönüllüleri tarafından geliştirildi ve şimdi 200 bin engellinin hayatını kolaylaştırıyor. Hayalimize ortak olan Turkcell ve Forum Mersin AVM ile birlikte başarmanın mutluluğu içerisindeyiz.” dedi.


  “Hayal Ortağım” Mersin’den sonra diğer Anadolu şehirlerinde

  Mersin’de kullanılmaya başlanan “Hayal Ortağım Yol Arkadaşım AVM” teknolojisi Türkiye’de toplam 7 ilde 17 AVM’de engellilerin kullanımına açıldı. 2017 yılı içerisinde Türkiye çapında 50 AVM’ye ulaşması hedeflenen uygulamayla görme engellilerin AVM gibi toplu yaşam alanlarında herkes gibi özgürce zaman geçirebilmeleri amaçlanıyor. Bu hizmetten faydalanmak için görme engellilerin App Store veya Google Play’den Hayal Ortağım uygulamasını indirip üye olmaları yeterli. Ücretsiz olan uygulama tüm operatör kullanıcılarına açık olmakla birlikte Turkcell müşterilerine data kullanımı da tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

  “Yol Arkadaşım” nasıl işliyor?
  Yol Arkadaşım, Poi Labs tarafından geliştirilen bluetooth beacon ve kapalı alan navigasyon teknolojisi ile çalışıyor. Bu sayede görme engelli kullanıcılar, akıllı telefonlarından bluetooth özelliğini açtıktan sonra “Hayal Ortağım” uygulaması içerisindeki Yol Arkadaşım kategorisinden bulunduğu AVM’nin menüsüne girerek AVM hakkında genel bilgilere ulaşabiliyor, Serbest Dolaşım özelliğiyle önünden geçtikleri mağazalarla ilgili bilgi alabiliyor ve istedikleri yere sesli komutlarla varabiliyorlar. Turkcell Hayal Ortağım kullanıcıları, bu uygulama içerisinde tüketilen data için ücretlendirilmiyorlar.
  “Sesli Betimleme “nasıl işliyor?
  Sesli Betimleme Derneği’nin destekleriyle hayata geçen “Cepten Sesli Betimleme” hizmeti görme engellilerin hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan sinemada izledikleri filmden daha fazla keyif almalarını sağlamak amacıyla geliştirildi ve dünyada ilk defa bir mobil uygulama üzerinden sunuldu. Filmlerin kilit noktası olan çevre, mekân, kişi ya da objeye dair özelliklerin; diyalogsuz sahnelerin sesle aktarılabilmesini sağlayan Cepten Sesli Betimleme, görme engellilere kesintisiz film keyfine imkan tanıyor. Sesli betimleme hizmetinden yararlanmak için, görme engelli sinemaseverlerin filmin oynadığı sinema salonuna gidip filmin herhangi bir anında “hayal ortağım” uygulaması üzerinden “Sesli betimleme”yi başlatmaları ve kulaklıklarını takmaları yeterli oluyor. Sesli betimleme filmle senkron bir şekilde ilerleyip kullanıcının filmi tüm detaylarıyla takip etmesini sağlıyor.

  Turkcell Hayal Ortağım hakkında
  Turkcell Hayal Ortağım servisi tüm operatör kullanıcılarına açık olmakla birlikte Turkcell müşterilerine tamamen ücretsiz. Akıllı telefon dışı cihazlarda sesli yanıt sistemi üzerinden erişilen servis, Android ve iOS kullanıcılarına uygulama olarak da sunuluyor.
  Bu servise üye olmak için kullanıcıların; önce www.hayalortagim.com sitesinden veya Hayal Ortağım uygulaması üzerinden servise üye olmaları gerekiyor. Üyelik işlemini tamamlayan ve engelli raporunu sisteme yükleyen aboneler, 24 saat içinde 8020’yi arayarak veya Turkcell Hayal Ortağım mobil uygulaması üzerinden servisi kullanmaya başlayabiliyor.


  YGA Hakkında:
  YGA (Young Guru Academy); 2000 yılında Türkiye’de kurulan, uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. Günü kurtarmak için geçici çözümler üreten pek çok sivil toplum kuruluşu var. YGA'da ise, özenle seçilmiş gönüllüler, sürdürülebilir sosyal inovasyonlarla, dünyada ilklere birlikte imza atarlar. Her yıl 50.000'in üzerinde başvuru arasından, 5 aşamalı mülakatla özenle seçilen 50 YGA'lı, birlikte başarma kabiliyetlerini sosyal inovasyon projeleri üzerinde çalışırken sahada geliştirir. YGA derinleştiği 3 alan ile - bilim, yetimler ve görme engelliler - milyonlara etki eden inovasyonlar bugüne kadar inovasyon ve teknoloji alanında dünya çapında 8 ödül aldı, Birleşmiş Milletler tarafından iki kez örnek proje olarak gösterildi. YGA mezunları MIT Innovators Under 35'da yılın Öncü Yenilikçisi ödülüne layık görüldü, Forbes dergisi tarafından 2 kez Yılın İnovasyon Lideri seçildi. Bu ödüllerin öz nedeni, ödülü kimin aldığının önemli olmadığı; egosu küçük, kalbi büyük, özgüvenli YGA'lıların yarattığı yüksek güven iklimidir. Birlikte başarma iklimindeki %99 güven endeksiyle YGA, “Great Place to Work” seçildi.
 2. #1
  offline
  demirdoven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  602

  Turkcell’in YGA ile birlikte hayata geçirdiği “Hayal Ortağım”a eklenen “Yol Arkadaşım AVM” ve “Sesli Betimleme” teknolojileri Mersin’de hayata geçirildi. Engellilerin hayata Aktif ve bağımsız katılımı için geliştirilen uygulama ile görme engelliler artık Forum Mersin AVM’de kimseden yardım almak zorunda kalmadan alışverişlerini yapabilecek, sesli betimleme teknolojisi ile görsel detayları kaçırmadan film izleyebilmenin keyfini çıkarabilecek.


  Turkcell’in YGA işbirliğiyle hayata geçirdiği, görme engellilerin sosyal hayata daha aktif ve bağımsız katılmalarını amaçlayan “Hayal Ortağım” uygulaması içerisinde bulunan “Yol Arkadaşım AVM” ve “Sesli Betimleme” teknolojileri Mersin’de yaşayan görme engellilerin kullanımına açıldı. Konuyla ilgili Forum Mersin AVM’de düzenlenen ve Turkcell Dijital Mobil Servisler Müdürü Fulden Altuner ile Forum Mersin AVM Genel Müdürü Adem Erol’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında, “Hayal Ortağım Servisi” hakkında bilgi verilirken, görme engellilerle buluşularak AVM içerisinde düzenlenen kısa tur ile de Hayal Ortağım uygulamasının “Yol arkadaşım AVM” özelliği deneyimlendi.

  Film izlemek de, mağaza bulmak da artık çok kolay

  “Yol Arkadaşım AVM” teknolojisi sayesinde, Forum Mersin AVM’de, önünden geçtikleri mağazaların hangi mağaza olduğu bilgisini sesli olarak alabilen ve gitmek istedikleri mağaza, asansör, danışma gibi noktalar için yönlendirmelere rahatlıkla ulaşabilen görme engelliler, “Sesli Betimleme teknolojisi” ile de vizyon filmlerini görsel ayrıntıları kaçırmadan rahat rahat izleyebiliyor.

  Turkcell Dijital Mobil Servisler Müdürü Fulden Altuner konuyla ilgili yaptığı konuşmada: Turkcell olarak başta iletişim alanı olmak üzere, ülkemizin üretim ve yaşam kalitesinde iyileştirmeler sağlayacak sosyal sorumluluk projelerine büyük önem veriyor, geliştirdiğimiz projelerle sürdürülebilir kalkınma faaliyetlerine var gücümüzle destek oluyoruz. Üzerinde özenle durduğumuz sosyal sorumluluk projeleri kapsamında engelliler için yürüttüğümüz çalışmalar da bulunuyor… Sosyal hayata aktif ve bağımsız katılmak isteyen fakat birtakım erişilebilirlik problemleri sebebiyle etkin katılım sağlayamayan engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için büyük bir gayret gösteriyoruz. Engellerin olmadığı bir Türkiye için üzerimize düşen görevi samimiyetle yerine getirmeye çalışıyor, bu konuyla ilgili atılan her olumlu adımı büyük bir kazanç olarak görüyoruz. En büyük temennimiz engelli bireylerin bilgiye ve ihtiyacı olan sosyal faaliyetlere erişimde kimseye ihtiyaç duymaması… Bu sebeple hayata geçirdiğimiz “Hayal Ortağım” servisiyle engelleri aşacak bir yeniliğe imza atmakla birlikte, uygulamamızla dünya iletişim sektörüne de örnek olduk. Mersin’de, Forum Mersin AVM’de uygulamaya başladığımız “Hayal Ortağım” servisinde bulunan “Yol arkadaşım AVM” ve “Sesli Betimleme” teknolojileri sayesinde engelli bireyler, kimseye ihtiyaç duymadan sosyal hayata daha aktif ve bağımsız katılabilecek, özgürce alışverişlerini yapabilecek, vizyon filmlerini izlemenin keyfini sürebilecek. Forum Mersin AVM ile attığımız bu güzel adımın daha da büyüyerek ülkemizin her noktasına ulaşması için çalışmalarımıza büyük bir sorumlulukla devam ediyoruz.” dedi.

  Forum Mersin AVM Müdürü Adem Erol: “Turkcell’in hayata geçirdiği bu sosyal sorumluluk projesinin engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılması açısından çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Projenin yaygınlaşmasıyla birlikte engelli vatandaşlarımız başta Forum Mersin AVM olmak üzere ülkemizdeki birçok AVM'de engelsiz bir şekilde gezebilecekler. Projenin başarıyla yürütülmesi için Forum Mersin AVM olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getiriyoruz. Toplumun her kesimine fırsat eşitliği sunan adımları bundan sonra da Forum Mersin AVM olarak desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

  YGA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Meriçliler konuyla ilgili yaptığı konuşmada: “YGA 10 yıldır Görme Engelli rol model liderler yetiştirmek ve Görme Engellilerin hayatını kolaylaştıracak teknolojiler üretmek üzerine çalışıyor. YGA’da günü kurtarmak için geçici çözümler üretmek yerine; özenle seçilmiş gönüllüler, sürdürülebilir sosyal inovasyonlarla, dünyada ilklere birlikte imza atıyorlar. Bunun en güzel örneklerinden biri olan Hayal Ortağım uygulaması, Turkcell ile birlikte YGA gönüllüleri tarafından geliştirildi ve şimdi 200 bin engellinin hayatını kolaylaştırıyor. Hayalimize ortak olan Turkcell ve Forum Mersin AVM ile birlikte başarmanın mutluluğu içerisindeyiz.” dedi.


  “Hayal Ortağım” Mersin’den sonra diğer Anadolu şehirlerinde

  Mersin’de kullanılmaya başlanan “Hayal Ortağım Yol Arkadaşım AVM” teknolojisi Türkiye’de toplam 7 ilde 17 AVM’de engellilerin kullanımına açıldı. 2017 yılı içerisinde Türkiye çapında 50 AVM’ye ulaşması hedeflenen uygulamayla görme engellilerin AVM gibi toplu yaşam alanlarında herkes gibi özgürce zaman geçirebilmeleri amaçlanıyor. Bu hizmetten faydalanmak için görme engellilerin App Store veya Google Play’den Hayal Ortağım uygulamasını indirip üye olmaları yeterli. Ücretsiz olan uygulama tüm operatör kullanıcılarına açık olmakla birlikte Turkcell müşterilerine data kullanımı da tamamen ücretsiz olarak sunuluyor.

  “Yol Arkadaşım” nasıl işliyor?
  Yol Arkadaşım, Poi Labs tarafından geliştirilen bluetooth beacon ve kapalı alan navigasyon teknolojisi ile çalışıyor. Bu sayede görme engelli kullanıcılar, akıllı telefonlarından bluetooth özelliğini açtıktan sonra “Hayal Ortağım” uygulaması içerisindeki Yol Arkadaşım kategorisinden bulunduğu AVM’nin menüsüne girerek AVM hakkında genel bilgilere ulaşabiliyor, Serbest Dolaşım özelliğiyle önünden geçtikleri mağazalarla ilgili bilgi alabiliyor ve istedikleri yere sesli komutlarla varabiliyorlar. Turkcell Hayal Ortağım kullanıcıları, bu uygulama içerisinde tüketilen data için ücretlendirilmiyorlar.
  “Sesli Betimleme “nasıl işliyor?
  Sesli Betimleme Derneği’nin destekleriyle hayata geçen “Cepten Sesli Betimleme” hizmeti görme engellilerin hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan sinemada izledikleri filmden daha fazla keyif almalarını sağlamak amacıyla geliştirildi ve dünyada ilk defa bir mobil uygulama üzerinden sunuldu. Filmlerin kilit noktası olan çevre, mekân, kişi ya da objeye dair özelliklerin; diyalogsuz sahnelerin sesle aktarılabilmesini sağlayan Cepten Sesli Betimleme, görme engellilere kesintisiz film keyfine imkan tanıyor. Sesli betimleme hizmetinden yararlanmak için, görme engelli sinemaseverlerin filmin oynadığı sinema salonuna gidip filmin herhangi bir anında “hayal ortağım” uygulaması üzerinden “Sesli betimleme”yi başlatmaları ve kulaklıklarını takmaları yeterli oluyor. Sesli betimleme filmle senkron bir şekilde ilerleyip kullanıcının filmi tüm detaylarıyla takip etmesini sağlıyor.

  Turkcell Hayal Ortağım hakkında
  Turkcell Hayal Ortağım servisi tüm operatör kullanıcılarına açık olmakla birlikte Turkcell müşterilerine tamamen ücretsiz. Akıllı telefon dışı cihazlarda sesli yanıt sistemi üzerinden erişilen servis, Android ve iOS kullanıcılarına uygulama olarak da sunuluyor.
  Bu servise üye olmak için kullanıcıların; önce www.hayalortagim.com sitesinden veya Hayal Ortağım uygulaması üzerinden servise üye olmaları gerekiyor. Üyelik işlemini tamamlayan ve engelli raporunu sisteme yükleyen aboneler, 24 saat içinde 8020’yi arayarak veya Turkcell Hayal Ortağım mobil uygulaması üzerinden servisi kullanmaya başlayabiliyor.


  YGA Hakkında:
  YGA (Young Guru Academy); 2000 yılında Türkiye’de kurulan, uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. Günü kurtarmak için geçici çözümler üreten pek çok sivil toplum kuruluşu var. YGA'da ise, özenle seçilmiş gönüllüler, sürdürülebilir sosyal inovasyonlarla, dünyada ilklere birlikte imza atarlar. Her yıl 50.000'in üzerinde başvuru arasından, 5 aşamalı mülakatla özenle seçilen 50 YGA'lı, birlikte başarma kabiliyetlerini sosyal inovasyon projeleri üzerinde çalışırken sahada geliştirir. YGA derinleştiği 3 alan ile - bilim, yetimler ve görme engelliler - milyonlara etki eden inovasyonlar bugüne kadar inovasyon ve teknoloji alanında dünya çapında 8 ödül aldı, Birleşmiş Milletler tarafından iki kez örnek proje olarak gösterildi. YGA mezunları MIT Innovators Under 35'da yılın Öncü Yenilikçisi ödülüne layık görüldü, Forbes dergisi tarafından 2 kez Yılın İnovasyon Lideri seçildi. Bu ödüllerin öz nedeni, ödülü kimin aldığının önemli olmadığı; egosu küçük, kalbi büyük, özgüvenli YGA'lıların yarattığı yüksek güven iklimidir. Birlikte başarma iklimindeki %99 güven endeksiyle YGA, “Great Place to Work” seçildi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular
 1. Gaziantep’te engeller Turkcell Hayal Ortağım ile kalktı
  Konu Sahibi demirdoven Forum Turkcell
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2016, 12:16
 2. Turkcell Hayal Ortağım “Cepten Sesli Betimleme”ye dünya birinciliği
  Konu Sahibi demirdoven Forum Yeni Teknolojiler ve Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Şubat.2016, 15:48
 3. “Turkcell Haftanın Maçı” Mersin’de, Goller Ücretsiz Cepte
  Konu Sahibi demirdoven Forum Yeni Teknolojiler ve Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Şubat.2016, 14:40
 4. Burhan Ateş - Mersin Güzeli Albümü
  Konu Sahibi vbasic Forum Yerli Albüm İNDİR
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11.Eylül.2015, 12:40
 5. Turkcell Hayal Ortağım’a MIT’den ödül
  Konu Sahibi deltafx Forum Yeni Teknolojiler ve Haberler
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 28.Ağustos.2015, 14:29

Bu Konuyu Okuyan Üye(ler) : 0

Şu anda listelenecek üye yok.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217