iGO8 / Primo İçin (Türkiye ve Kıbrıs) Speedcam Dosyaları !!! (1.Mesaj Güncel, V.07.14.1)

Konuyu değerlendir: Geçerli Reyting :

Görüntüleme : 5226

Yorumlar : 4

 1. #1
  offline
  Koruyucu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart iGO8 / Primo İçin (Türkiye ve Kıbrıs) Speedcam Dosyaları !!! (1.Mesaj Güncel, V.07.14.1)

  IGO 8 YAZILIMLI NEXT YE-G 828, YE-G 708, YE-A 1050 VE IGO PRIMO YAZILIMLI NEXT YE-GA 4624, YE-GA 5720, YE-G 525, YE-G 545, YE-G 515, YE-G 535 YE-G 555, YE-G 565, YE-G 585, Piri Reis I-II, YE-G 5015, YE-G 5055, YE-G 5035, ve YE-G 5065 MODEL NAVİGASYON CİHAZLARIMIZDA
  SPEEDCAM (HIZ KAMERASI UYARISI) UYGULAMASI KULLANIMI
  Yapılan en son araştırmalar, tüm dünyada navigasyon cihazlarının kullanımının %30 lara varan yakıt, zaman, mesafe kazancının sağladığını göstermektedir. En iyi bilinen yollar dahi, navigasyon deneyiminden sonra bazen sizi şaşırtmaktadır. En son Avrupa araştırmaları da hıza bağlı trafik kazalarının navigasyon kullanıcılarında, navigasyon kullanmayan sürücülere oranla %16 daha az oluştuğunu tespit etmiştir. Bunda da en büyük etken tüm avrupada hız kameralarının navigasyon kullanıcılarına yasal olarak verilmesidir. Amaç sürücüye ceza yazmak için kameraları saklamak değil, aksine yerlerini bildirip sürücülerin yavaşlamasını sağlamaktadır.


  Önemli Not: Navigasyon Cihazları Herhangi Bir Şekilde Hız Kamerası Tespiti Yapmaz ! Sadece Eğer Siz Uyarı Yerlerini Düzenlerseniz Oralara Yaklaşırken Uyarı Alırsınız.  Şimdi sizlere, Next YE-G 828, YE-G 708 ve YE-A 1050 navigasyon cihazlarımızda güvenlik uygulamalarını ve speedcam uygulamalarının kullanılmasını anlatacağım.

  NAVİGASYON BAŞLANGIÇ MENUSUNDE BULUNAN "AYARLAR" MENÜSÜNÜ TIKLIYORUZ.
  AÇILAN PENCEREDE "UYARILAR" MENÜSÜNÜ TIKLIYORUZ.
  BURADA KAŞIMIZA "HIZLANIRKEN UYAR" , "YAYA MODUNDA UYAR" VE "GÜVENLİK MODU" SEÇENEKLERİ ÇIKACAKTIR.

  GPS SİNYALI ALDIĞIMIZ ZAMAN İSE BU MENUDE AYRICA "HIZ KAMERASI UYARISI" AKTİF HALE GELECEKTİR. ANCAK GPS SİNYALİ ALDIĞINIZDA BU SATIRI GÖREBİLİRSİNİZ.  Click here to enlarge

  Click here to enlarge

  Click here to enlarge

  Click here to enlarge

  Click here to enlarge

  Click here to enlarge


  Uyarı Ayarları Açıklamaları:

  Bu ayarlar sayesinde, aracımızı kullandığımız tüm yollardaki hız limitleri dahilinde, güvenli olarak araç kullanabilecek, ayrıca bu sınırları aştığımız takdire nasıl uyarı alacağımızı göreceğiz.

  @ "HIZLANIRKEN UYAR" kısmındaki "..." kutucuğunu tıklıyoruz. Karşımıza çıkan yeni pencerede sırasıyla;Yerleşim Alanlarında, Diğer Yerler, Sesli Uyarı ve Görüntülü Uyarı satırları mevcuttur.
  YERLEŞİM ALANLARINDA satırında yüzdelik oranlar göreceksiniz. Daha önceden haritamız üzerine işlenmiş olan yolların hız limitleri üzerinde kullanırsanız uyarı alırsınız.Bu yüzdelik oranları artırarak -ki benim tavsiyem 0 u geçmeyin, hız limitlerini aştığınıza kadar uyarı almayıp daha sonra alırsınız. Aynı Türkiye'de radarların izin verdiği sınır dahilinde.Yani 100 km lik bir yerde 110 km ye kadar ceza alınmadığını artık herkes az çok bilmektedir. Bu uyarılarda bu ayarları yapmamız içindir. Aynı değeri DİĞER YERLER içinde yapabilirsiniz.SESLİ UYARI ve GÖRÜNTÜLÜ UYARI tıklı olduğunda sesle ve ekranda ufak hız logoları ile uyarı alırsınız.

  @@ "YAYA MODUNDA UYAR" kısmında ise, Avrupa'da çok fazla kullanılan ama nedense Türkiye'de bir türlü gerçekleşmeyen, Yaya alanlarına taşıt ile girmeye çalıştığımızda uyarı alacağımız bölümü tıklıyoruz. Avrupa'da hiç bir şehir merkezine taşıt ile giremez, merkezlere en yakın otoparklara aracınızı bırakır yürürsünüz ki zaten merkezler yayalar için özgürlük alanlarıdır. Türkiye'de ise bu yaya özgürlüğü tam olarak uygulanmasada İstanbul'daki İstiklal caddesi vb. gibi yayaya açık ama bazı kamu araçları ile işletmelere tedarik sağlayan araçların girilmesine izin verilen yerler mevcuttur. Bu sebeble bu satır tıklı olduğunda siz buraya gitmek isterseniz zaten navigasyon sizi oraya yönlendirmeyecektir.Ancak, Navigasyon yapmadan oraya gittiğinizde ve yaya bölümüne girmek istediğinizde uyarı alacaksınız.

  @@@ "GÜVENLİK MODU" Bu satır tıklı olduğunda, aracınız hareket halinde iken cihaz üzerinde arama, ayar, gibi ekrana dokunma fonksiyonları içeren uygulamaları yapamazsınız. Böylelikle sürüş esnasında dikkatiniz dağılmadan aracınıza konsantre olarak kaza riskini en aza indirmiş olursunuz. Navigasyon üzerindeki hızını ölçülmeye başladığı andan itibaren bu uygulama devreye girer ve hızınız sıfırlandığında devreden çıkar.

  @@@@ "HIZ KAMERASI UYARISI" Bu seçenekte gerek kendi işaretlediğimiz hız kamerası lokasyonlarını, gerekse TXT olarak verdiğimiz SPEEDCAM dosyasını kullanarak, lokasyonlarda uyarı alıp hızımızı belirlenen limitlerde tutup trafik kazalarını en aza indirgeyip, güvenli sürüş sağlıyoruz. Sizlerin de çok iyi bildiği gibi bu işlem radarların yerini tespit edemez!!!! Navigasyon cihazları sadece uydudan gelen sinyaller ile aracımızın yerini belirleyerek navigasyon yaptırır !!!! Radar olsun ya da olmasın bu işlem size uyarı verecektir. Aynı, radar olan yerlerden 1 km önce sizi uyaran RADAR levhaları gibi....  Speedcam Klasörünün İçinde Bulunan Dosyaların Açıklamaları:  SpeedcamUpdates.spud : Kullanıcının kendi eklediği speedcam datalarını içermektedir. Bu dosyayı sildiğinizde sadece sizin eklediğiniz speedcam dataları silinir. Bu dosyayı PC nize kopyalayarak yedeğinizi alabilirsiniz, her hangi bir şekilde IGO yu yeniden kurduğunuzda bu dosyayı cihazınıza kopyalayabilir ve kendi eklediğiniz noktaları tekrardan kullanabilirsiniz. Eklediğiniz noktaları paylaşmak için bu dosyayı göndermeniz yeterlidir. Click here to enlarge

  speedcam.spdb : Bu dosya siz Speedcam.txt dosyası eklediğinizde IGO tarafından oluşturulur. Bu dosya sizin eklediğiniz speedcam datalarını içermez. Sadece dışarıdan veri olarak kopyaladığınız speedcam.txt dosyasından verileri alır ve oluşturulur. IGO8'de her speedcam.txt dosyası eklemenizde bu spdb uzantılı dosyanın silinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yeni versiyon speedcam.txt dosyanızdan her hangi bir data eklemesi olmayacaktır ve yeni versiyondaki datalardan faydalanamayacağınızı unutmayınız. Primo'da silinmesine gerek yoktur. Yanlışlık ile silseniz bile, speedcam.txt dosyası yüklü olduğu sürece, program yeniden oluşturur. Click here to enlarge

  speedcam.txt : Bu dosya forumda paylaşımda bulunulan dosyadır. IGO8'de speedcam.spdb dosyası oluşturulduktan sonra artık bir fonksiyonu kalmaz ama Primo için önemlidir. Click here to enlarge
  İndirdiğimiz Speedcam Dosyasını Nereye Kopyalıyoruz? :


  Öncelikle, USB kablomuz ile Navigasyon cihazımızın içine girip dosyalarımızı buluyoruz. PND klasörü altındaGPS altında CONTENT altında SPEEDCAM klasörümüz mevcuttur. Bu klasör içinde"SpeedcamUpdates.spud" gibi dosyalar mevcut olabilir. Bu dosya sizin kendi sürüş esnasında yada cihazın üzerinden kayıt etmiş olduğunuz lokasyonların datalarını muhafaza eder. Bu dosyaları silmeyin. Silerseniz kendi kayıtlarınız silinir dolaysıyla buralarda uyarı alamazsınız. Daha sonra bu başlıktan indirmiş olduğunuz zip'li dosyayı PC'nizde açıyorsunuz ve içinden çıkan speedcam.txt (metin belgesi) dosyasını ilgili klasöre yaniPND/GPS/CONTENT/SPEEDCAM altına kopyalıyorsunuz. Daha önceden var ise üzerine yazmasına izin verip değiştirin.

  Not: Diğer marka cihazlarda, PND/GPS/ klasör isimleri farklıdır, CONTENT/SPEEDCAM klasör isimleri ortaktır.

  İşlem tamam. Artık lokasyon uyarılarını alarak daha güvenli sürüş yapabilirsiniz.  IGO Primo yazılımlı Next YE-GA 4624, YE-GA 5720, YE-G 525, YE-G 545, YE-G 515, YE-G 535, YE-G 555, YE-G 565, YE-G 585, Piri Reis I-II, YE-G 5015, YE-G 5055, YE-G 5035 ve YE-G 5065 Model Navigasyon cihazlarında bu uyarıları alabilmek ve yolculuk esnasında Yol Güvenliği Kamerası ekleyebilmek için yapılması gereken işlemler :


  1) "Navigasyon / Diğer / Ayarlar / Sesler ve Uyarılar" menüsünden resimde görüldüğü gibi "Yol Güvenliği Kamera Uyarısı" seçeneğini aktif edin.

  Bu seçeneği aktif edebilmek için cihazın uydulara bağlanmış olması gerekmektedir


  Click here to enlarge


  2) Yolculuk esnasında Yol Güvenlik Kamerası (Radar Uyarı Noktası) eklemek için, kameranın yanından geçerken ekrandaki üçgen alana dokunun.


  Click here to enlarge


  3) Ekranın alt kısmında açılan "Diğer" menüsünden "Uyarı Noktası Ekle" menüsünü açın.

  Bu işlemleri yapabilmek için cihazın uydulara bağlanmış olması gerekmektedir.


  Click here to enlarge


  4) Açılan menüden "Uyarı Türü", "Uyarı Yönü" ve "Hız Sınırı"'nı ayarlayıp Kaydet tuşuna basarak işlemi sonlandırıyoruz. Uyarı Yönü ve Hız Sınırı haritayı hazırlayan firma tarafından tanımlanmıştır ama siz uyarı noktası eklerken bu değerleri kontrol etmeyi unutmayınız.


  Click here to enlarge
  IGO Primo 1.2 yazılımlı Next YE-G 525, YE-G 545, IGO Primo 2.0.1 yazılımlı YE-G 515, YE-G 535, YE-G 555, YE-G 565, YE-G 585, Piri Reis I-II, IGO Primo 2.4 yazılımlı YE-G 5015, YE-G 5055, YE-G 5035 ve YE-G 5065 Model Navigasyon cihazlarında bu özellik default olarak açık gelecektir.

  Navigasyon / Diğer / Ayarlar / Sesler ve Uyarılar / Uyarı Noktası Ayarları menüsüne tıkladığımızda açılan sayfadaki Uyarı Noktası Uyarıları seçeneğindeki işareti kaldırırsanız bu özellik çalışmaz.


  Click here to enlarge


  Not: Paylaşıma sunulan dosyalar, speedcam.txt (metin belgesi) ve speedcam.kml (Google Earth dosyası)dir. Eğer navigasyon cihazınızda kullanacaksanız, sadece speedcam.txt (metin belgesi olan) dosyasını indirip, yüklemeniz yeterlidir. Speedcam.txt dosyasının cihaza yüklenmesi yukarıda anlatılmıştır. Speedcam.kml dosyasını cihaza yüklemeyin... ! Bu dosya, işlenmiş olan lokasyonların PC'nizde Google Earth programı ile, aşağıdaki resimde olduğu gibi, noktasal görmenizi sağlar.


  Click here to enlarge  Click here to enlarge  Speedcam.txt Dosyasının Yapısı:


  Click here to enlarge Orijinal Mesaj Sahibi K_MURAT Click here to enlarge
  Speedcam dosyasının yapısı, X,Y,TYPE,SPEED,DIRTYPE,DIRECTION şeklindedir.

  X(D) = Boylam (Longitude)

  Y(K) = Enlem (Latitude)

  TYPE = Kamera Tipi (Kamera tiplerini cihazınızda nokta eklerken görebilirsiniz.)
  1- Sabit Hız Kamerası (Fixed speed camera locations)
  2- Kırmızı Işık ve Hız Kamerası (Combined red light and speed cameras)
  3- Sabit Kırmızı Işık Kamerası (Fixed red light camera locations)
  4- Bölüm Kamerası (Section camera positions)
  5- Mobil Hız Kamerası (Lasers, hand-held radars and other mobile speed camera locations)

  SPEED = Yoldaki Hız limiti Km/h

  DIRTYPE = Kamera yönü (Kamera yönünü cihazınızda nokta eklerken belirleyebilirsiniz.)
  0- Her Yön (All directions)
  1- Tek Yön (One direction)
  2- Gidiş-Geliş (Both directions)

  DIRECTION = Sürüş Açınız (Direction in degrees) (0-North; 90-East)

  28.82213,40.98298,2,0,0,0 yazmış olduğunuz bu satır, kırmızı ışık kamerasıdır. (2- Combined red light and speed cameras)


  Google Earth ile Kamera Açılarının Bulunması:


  Google Earth'de "Cetveli Göster" ikonuna tıklayın. İlk olarak kamera eklemek istediğiniz noktanın biraz gerisine tıklayın (A) ve kamera eklemek istediğiniz noktaya (B) kadar çizgi çizin. "Cetveli Göster" ikonuna tıkladığınızda açılan pencerede "Yön: xxx,xx derece" yazan satırda dereceyi görebilirsiniz.


  Click here to enlarge  NELER EKLENDİ?

  Versiyon 09.16.1

  Paylaşılan noktalar eklendi, hatalı noktalar silindi.  Speedcam Kamera Bilgisi:

  Sabit Hız Kamerası: 561
  Kırmızı Işık Kamerası: 243
  Ortalama Hız Kamerası: 42
  Mobil Hız Kamerası: 1032


  Bildirimde bulunan, Sn. mavi1659, Sn. lkadi, Sn. SubZero5, Sn. syndrom, Sn. domitian, Sn. themetalbocek ve dosyanın gelişmesinde şimdiye kadar bildirimde bulunmuş, emeği geçmiş, isimlerini yazamadığımız tüm arkadaşlara çok teşekkür ederiz.  Önemli Not 1: Lütfen eklenecek veya silinecek koordinatlar için "DD.DDDDDDD" şeklini kullanınız.

  Önemli Not 2: Lütfen eklenmesini istediğiniz kamera bilgilerini, "Koordinatlar - Kamera Tipi - Kamera Yönü - Hız Sınırı" şeklinde yazınız.

  Önemli Not 3: Lütfen Google Earth üzerinden koordinat alırken "Araçlar-Seçenekler-3D Görünüm" bölümündeki "Enlem/Boylam Göster" ayarını "Ondalık Derece" olarak ayarlamayı unutmayınız.

  Önemli Not 4: Lütfen cihazın verdiği uyarılardan önce trafik levhalarını dikkate alınız.

  Önemli Not 5: Lütfen Güvenlik (Mobese) kamerası koordinatlarını paylaşmayınız. Paylaşılan kameraların tipinin kontrol edilme şansı bulunmadığı için sorumluluk, bildirimde bulunan kişiye aittir.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar
 2. #1
  offline
  Koruyucu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  9,675

  IGO 8 YAZILIMLI NEXT YE-G 828, YE-G 708, YE-A 1050 VE IGO PRIMO YAZILIMLI NEXT YE-GA 4624, YE-GA 5720, YE-G 525, YE-G 545, YE-G 515, YE-G 535 YE-G 555, YE-G 565, YE-G 585, Piri Reis I-II, YE-G 5015, YE-G 5055, YE-G 5035, ve YE-G 5065 MODEL NAVİGASYON CİHAZLARIMIZDA
  SPEEDCAM (HIZ KAMERASI UYARISI) UYGULAMASI KULLANIMI
  Yapılan en son araştırmalar, tüm dünyada navigasyon cihazlarının kullanımının %30 lara varan yakıt, zaman, mesafe kazancının sağladığını göstermektedir. En iyi bilinen yollar dahi, navigasyon deneyiminden sonra bazen sizi şaşırtmaktadır. En son Avrupa araştırmaları da hıza bağlı trafik kazalarının navigasyon kullanıcılarında, navigasyon kullanmayan sürücülere oranla %16 daha az oluştuğunu tespit etmiştir. Bunda da en büyük etken tüm avrupada hız kameralarının navigasyon kullanıcılarına yasal olarak verilmesidir. Amaç sürücüye ceza yazmak için kameraları saklamak değil, aksine yerlerini bildirip sürücülerin yavaşlamasını sağlamaktadır.


  Önemli Not: Navigasyon Cihazları Herhangi Bir Şekilde Hız Kamerası Tespiti Yapmaz ! Sadece Eğer Siz Uyarı Yerlerini Düzenlerseniz Oralara Yaklaşırken Uyarı Alırsınız.  Şimdi sizlere, Next YE-G 828, YE-G 708 ve YE-A 1050 navigasyon cihazlarımızda güvenlik uygulamalarını ve speedcam uygulamalarının kullanılmasını anlatacağım.

  NAVİGASYON BAŞLANGIÇ MENUSUNDE BULUNAN "AYARLAR" MENÜSÜNÜ TIKLIYORUZ.
  AÇILAN PENCEREDE "UYARILAR" MENÜSÜNÜ TIKLIYORUZ.
  BURADA KAŞIMIZA "HIZLANIRKEN UYAR" , "YAYA MODUNDA UYAR" VE "GÜVENLİK MODU" SEÇENEKLERİ ÇIKACAKTIR.

  GPS SİNYALI ALDIĞIMIZ ZAMAN İSE BU MENUDE AYRICA "HIZ KAMERASI UYARISI" AKTİF HALE GELECEKTİR. ANCAK GPS SİNYALİ ALDIĞINIZDA BU SATIRI GÖREBİLİRSİNİZ.  Click here to enlarge

  Click here to enlarge

  Click here to enlarge

  Click here to enlarge

  Click here to enlarge

  Click here to enlarge


  Uyarı Ayarları Açıklamaları:

  Bu ayarlar sayesinde, aracımızı kullandığımız tüm yollardaki hız limitleri dahilinde, güvenli olarak araç kullanabilecek, ayrıca bu sınırları aştığımız takdire nasıl uyarı alacağımızı göreceğiz.

  @ "HIZLANIRKEN UYAR" kısmındaki "..." kutucuğunu tıklıyoruz. Karşımıza çıkan yeni pencerede sırasıyla;Yerleşim Alanlarında, Diğer Yerler, Sesli Uyarı ve Görüntülü Uyarı satırları mevcuttur.
  YERLEŞİM ALANLARINDA satırında yüzdelik oranlar göreceksiniz. Daha önceden haritamız üzerine işlenmiş olan yolların hız limitleri üzerinde kullanırsanız uyarı alırsınız.Bu yüzdelik oranları artırarak -ki benim tavsiyem 0 u geçmeyin, hız limitlerini aştığınıza kadar uyarı almayıp daha sonra alırsınız. Aynı Türkiye'de radarların izin verdiği sınır dahilinde.Yani 100 km lik bir yerde 110 km ye kadar ceza alınmadığını artık herkes az çok bilmektedir. Bu uyarılarda bu ayarları yapmamız içindir. Aynı değeri DİĞER YERLER içinde yapabilirsiniz.SESLİ UYARI ve GÖRÜNTÜLÜ UYARI tıklı olduğunda sesle ve ekranda ufak hız logoları ile uyarı alırsınız.

  @@ "YAYA MODUNDA UYAR" kısmında ise, Avrupa'da çok fazla kullanılan ama nedense Türkiye'de bir türlü gerçekleşmeyen, Yaya alanlarına taşıt ile girmeye çalıştığımızda uyarı alacağımız bölümü tıklıyoruz. Avrupa'da hiç bir şehir merkezine taşıt ile giremez, merkezlere en yakın otoparklara aracınızı bırakır yürürsünüz ki zaten merkezler yayalar için özgürlük alanlarıdır. Türkiye'de ise bu yaya özgürlüğü tam olarak uygulanmasada İstanbul'daki İstiklal caddesi vb. gibi yayaya açık ama bazı kamu araçları ile işletmelere tedarik sağlayan araçların girilmesine izin verilen yerler mevcuttur. Bu sebeble bu satır tıklı olduğunda siz buraya gitmek isterseniz zaten navigasyon sizi oraya yönlendirmeyecektir.Ancak, Navigasyon yapmadan oraya gittiğinizde ve yaya bölümüne girmek istediğinizde uyarı alacaksınız.

  @@@ "GÜVENLİK MODU" Bu satır tıklı olduğunda, aracınız hareket halinde iken cihaz üzerinde arama, ayar, gibi ekrana dokunma fonksiyonları içeren uygulamaları yapamazsınız. Böylelikle sürüş esnasında dikkatiniz dağılmadan aracınıza konsantre olarak kaza riskini en aza indirmiş olursunuz. Navigasyon üzerindeki hızını ölçülmeye başladığı andan itibaren bu uygulama devreye girer ve hızınız sıfırlandığında devreden çıkar.

  @@@@ "HIZ KAMERASI UYARISI" Bu seçenekte gerek kendi işaretlediğimiz hız kamerası lokasyonlarını, gerekse TXT olarak verdiğimiz SPEEDCAM dosyasını kullanarak, lokasyonlarda uyarı alıp hızımızı belirlenen limitlerde tutup trafik kazalarını en aza indirgeyip, güvenli sürüş sağlıyoruz. Sizlerin de çok iyi bildiği gibi bu işlem radarların yerini tespit edemez!!!! Navigasyon cihazları sadece uydudan gelen sinyaller ile aracımızın yerini belirleyerek navigasyon yaptırır !!!! Radar olsun ya da olmasın bu işlem size uyarı verecektir. Aynı, radar olan yerlerden 1 km önce sizi uyaran RADAR levhaları gibi....  Speedcam Klasörünün İçinde Bulunan Dosyaların Açıklamaları:  SpeedcamUpdates.spud : Kullanıcının kendi eklediği speedcam datalarını içermektedir. Bu dosyayı sildiğinizde sadece sizin eklediğiniz speedcam dataları silinir. Bu dosyayı PC nize kopyalayarak yedeğinizi alabilirsiniz, her hangi bir şekilde IGO yu yeniden kurduğunuzda bu dosyayı cihazınıza kopyalayabilir ve kendi eklediğiniz noktaları tekrardan kullanabilirsiniz. Eklediğiniz noktaları paylaşmak için bu dosyayı göndermeniz yeterlidir. Click here to enlarge

  speedcam.spdb : Bu dosya siz Speedcam.txt dosyası eklediğinizde IGO tarafından oluşturulur. Bu dosya sizin eklediğiniz speedcam datalarını içermez. Sadece dışarıdan veri olarak kopyaladığınız speedcam.txt dosyasından verileri alır ve oluşturulur. IGO8'de her speedcam.txt dosyası eklemenizde bu spdb uzantılı dosyanın silinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yeni versiyon speedcam.txt dosyanızdan her hangi bir data eklemesi olmayacaktır ve yeni versiyondaki datalardan faydalanamayacağınızı unutmayınız. Primo'da silinmesine gerek yoktur. Yanlışlık ile silseniz bile, speedcam.txt dosyası yüklü olduğu sürece, program yeniden oluşturur. Click here to enlarge

  speedcam.txt : Bu dosya forumda paylaşımda bulunulan dosyadır. IGO8'de speedcam.spdb dosyası oluşturulduktan sonra artık bir fonksiyonu kalmaz ama Primo için önemlidir. Click here to enlarge
  İndirdiğimiz Speedcam Dosyasını Nereye Kopyalıyoruz? :


  Öncelikle, USB kablomuz ile Navigasyon cihazımızın içine girip dosyalarımızı buluyoruz. PND klasörü altındaGPS altında CONTENT altında SPEEDCAM klasörümüz mevcuttur. Bu klasör içinde"SpeedcamUpdates.spud" gibi dosyalar mevcut olabilir. Bu dosya sizin kendi sürüş esnasında yada cihazın üzerinden kayıt etmiş olduğunuz lokasyonların datalarını muhafaza eder. Bu dosyaları silmeyin. Silerseniz kendi kayıtlarınız silinir dolaysıyla buralarda uyarı alamazsınız. Daha sonra bu başlıktan indirmiş olduğunuz zip'li dosyayı PC'nizde açıyorsunuz ve içinden çıkan speedcam.txt (metin belgesi) dosyasını ilgili klasöre yaniPND/GPS/CONTENT/SPEEDCAM altına kopyalıyorsunuz. Daha önceden var ise üzerine yazmasına izin verip değiştirin.

  Not: Diğer marka cihazlarda, PND/GPS/ klasör isimleri farklıdır, CONTENT/SPEEDCAM klasör isimleri ortaktır.

  İşlem tamam. Artık lokasyon uyarılarını alarak daha güvenli sürüş yapabilirsiniz.  IGO Primo yazılımlı Next YE-GA 4624, YE-GA 5720, YE-G 525, YE-G 545, YE-G 515, YE-G 535, YE-G 555, YE-G 565, YE-G 585, Piri Reis I-II, YE-G 5015, YE-G 5055, YE-G 5035 ve YE-G 5065 Model Navigasyon cihazlarında bu uyarıları alabilmek ve yolculuk esnasında Yol Güvenliği Kamerası ekleyebilmek için yapılması gereken işlemler :


  1) "Navigasyon / Diğer / Ayarlar / Sesler ve Uyarılar" menüsünden resimde görüldüğü gibi "Yol Güvenliği Kamera Uyarısı" seçeneğini aktif edin.

  Bu seçeneği aktif edebilmek için cihazın uydulara bağlanmış olması gerekmektedir


  Click here to enlarge


  2) Yolculuk esnasında Yol Güvenlik Kamerası (Radar Uyarı Noktası) eklemek için, kameranın yanından geçerken ekrandaki üçgen alana dokunun.


  Click here to enlarge


  3) Ekranın alt kısmında açılan "Diğer" menüsünden "Uyarı Noktası Ekle" menüsünü açın.

  Bu işlemleri yapabilmek için cihazın uydulara bağlanmış olması gerekmektedir.


  Click here to enlarge


  4) Açılan menüden "Uyarı Türü", "Uyarı Yönü" ve "Hız Sınırı"'nı ayarlayıp Kaydet tuşuna basarak işlemi sonlandırıyoruz. Uyarı Yönü ve Hız Sınırı haritayı hazırlayan firma tarafından tanımlanmıştır ama siz uyarı noktası eklerken bu değerleri kontrol etmeyi unutmayınız.


  Click here to enlarge
  IGO Primo 1.2 yazılımlı Next YE-G 525, YE-G 545, IGO Primo 2.0.1 yazılımlı YE-G 515, YE-G 535, YE-G 555, YE-G 565, YE-G 585, Piri Reis I-II, IGO Primo 2.4 yazılımlı YE-G 5015, YE-G 5055, YE-G 5035 ve YE-G 5065 Model Navigasyon cihazlarında bu özellik default olarak açık gelecektir.

  Navigasyon / Diğer / Ayarlar / Sesler ve Uyarılar / Uyarı Noktası Ayarları menüsüne tıkladığımızda açılan sayfadaki Uyarı Noktası Uyarıları seçeneğindeki işareti kaldırırsanız bu özellik çalışmaz.


  Click here to enlarge


  Not: Paylaşıma sunulan dosyalar, speedcam.txt (metin belgesi) ve speedcam.kml (Google Earth dosyası)dir. Eğer navigasyon cihazınızda kullanacaksanız, sadece speedcam.txt (metin belgesi olan) dosyasını indirip, yüklemeniz yeterlidir. Speedcam.txt dosyasının cihaza yüklenmesi yukarıda anlatılmıştır. Speedcam.kml dosyasını cihaza yüklemeyin... ! Bu dosya, işlenmiş olan lokasyonların PC'nizde Google Earth programı ile, aşağıdaki resimde olduğu gibi, noktasal görmenizi sağlar.


  Click here to enlarge  Click here to enlarge  Speedcam.txt Dosyasının Yapısı:


  Click here to enlarge Orijinal Mesaj Sahibi K_MURAT Click here to enlarge
  Speedcam dosyasının yapısı, X,Y,TYPE,SPEED,DIRTYPE,DIRECTION şeklindedir.

  X(D) = Boylam (Longitude)

  Y(K) = Enlem (Latitude)

  TYPE = Kamera Tipi (Kamera tiplerini cihazınızda nokta eklerken görebilirsiniz.)
  1- Sabit Hız Kamerası (Fixed speed camera locations)
  2- Kırmızı Işık ve Hız Kamerası (Combined red light and speed cameras)
  3- Sabit Kırmızı Işık Kamerası (Fixed red light camera locations)
  4- Bölüm Kamerası (Section camera positions)
  5- Mobil Hız Kamerası (Lasers, hand-held radars and other mobile speed camera locations)

  SPEED = Yoldaki Hız limiti Km/h

  DIRTYPE = Kamera yönü (Kamera yönünü cihazınızda nokta eklerken belirleyebilirsiniz.)
  0- Her Yön (All directions)
  1- Tek Yön (One direction)
  2- Gidiş-Geliş (Both directions)

  DIRECTION = Sürüş Açınız (Direction in degrees) (0-North; 90-East)

  28.82213,40.98298,2,0,0,0 yazmış olduğunuz bu satır, kırmızı ışık kamerasıdır. (2- Combined red light and speed cameras)


  Google Earth ile Kamera Açılarının Bulunması:


  Google Earth'de "Cetveli Göster" ikonuna tıklayın. İlk olarak kamera eklemek istediğiniz noktanın biraz gerisine tıklayın (A) ve kamera eklemek istediğiniz noktaya (B) kadar çizgi çizin. "Cetveli Göster" ikonuna tıkladığınızda açılan pencerede "Yön: xxx,xx derece" yazan satırda dereceyi görebilirsiniz.


  Click here to enlarge  NELER EKLENDİ?

  Versiyon 09.16.1

  Paylaşılan noktalar eklendi, hatalı noktalar silindi.  Speedcam Kamera Bilgisi:

  Sabit Hız Kamerası: 561
  Kırmızı Işık Kamerası: 243
  Ortalama Hız Kamerası: 42
  Mobil Hız Kamerası: 1032


  Bildirimde bulunan, Sn. mavi1659, Sn. lkadi, Sn. SubZero5, Sn. syndrom, Sn. domitian, Sn. themetalbocek ve dosyanın gelişmesinde şimdiye kadar bildirimde bulunmuş, emeği geçmiş, isimlerini yazamadığımız tüm arkadaşlara çok teşekkür ederiz.  Önemli Not 1: Lütfen eklenecek veya silinecek koordinatlar için "DD.DDDDDDD" şeklini kullanınız.

  Önemli Not 2: Lütfen eklenmesini istediğiniz kamera bilgilerini, "Koordinatlar - Kamera Tipi - Kamera Yönü - Hız Sınırı" şeklinde yazınız.

  Önemli Not 3: Lütfen Google Earth üzerinden koordinat alırken "Araçlar-Seçenekler-3D Görünüm" bölümündeki "Enlem/Boylam Göster" ayarını "Ondalık Derece" olarak ayarlamayı unutmayınız.

  Önemli Not 4: Lütfen cihazın verdiği uyarılardan önce trafik levhalarını dikkate alınız.

  Önemli Not 5: Lütfen Güvenlik (Mobese) kamerası koordinatlarını paylaşmayınız. Paylaşılan kameraların tipinin kontrol edilme şansı bulunmadığı için sorumluluk, bildirimde bulunan kişiye aittir.
  Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar

 3. Aşağıdaki 2 kullanıcımız bu mesaj için Koruyucu teşekkür ediyor

  albayceyhun (28.Eylül.2016), merhaba 1 (11.Temmuz.2017)

 4. #2
  offline
  mehmetiki1966 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Cevap: iGO8 / Primo İçin (Türkiye ve Kıbrıs) Speedcam Dosyaları !!! (1.Mesaj Güncel, V.07.14.1)

  teşekkürler....
 5. #2
  offline
  mehmetiki1966 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  1

  teşekkürler....

 6. #3
  offline
  tarkan4407 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Cevap: iGO8 / Primo İçin (Türkiye ve Kıbrıs) Speedcam Dosyaları !!! (1.Mesaj Güncel, V.07.14.1)

  link nerde
 7. #3
  offline
  tarkan4407 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  1

  link nerde

 8. #4
  offline
  albayceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Cevap: iGO8 / Primo İçin (Türkiye ve Kıbrıs) Speedcam Dosyaları !!! (1.Mesaj Güncel, V.07.14.1)

  teşekürler
 9. #4
  offline
  albayceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  12

  teşekürler

 10. #5
  offline
  Koruyucu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart Cevap: iGO8 / Primo İçin (Türkiye ve Kıbrıs) Speedcam Dosyaları !!! (1.Mesaj Güncel, V.07.14.1)

  linkler yenilenmiştir
 11. #5
  offline
  Koruyucu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  9,675

  linkler yenilenmiştir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular
 1. iGO Primo Kullanımı (Resimli Anlatım)
  Konu Sahibi Koruyucu Forum GPS Navigasyon Sistemleri Hakkında Herşey (PDA ,PNA, PND)
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 26.Kasım.2017, 12:18
 2. VU+uno/OpenPLi-4.0-beta_usb-güncel.
  Konu Sahibi cann1 Forum Vu+ Uno
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 05.Kasım.2014, 18:08
 3. IGO8 butun cözunurluk data ayrica TMC ile birlikte
  Konu Sahibi Koruyucu Forum GPS Navigasyon Sistemleri Hakkında Herşey (PDA ,PNA, PND)
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 06.Ekim.2014, 09:51
 4. Güncel İp Tvler
  Konu Sahibi Koruyucu Forum İp Tv
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 31.Temmuz.2014, 20:02
 5. NEXT Modelleri İçin Fotoğraflara Koordinat Ekleme
  Konu Sahibi Koruyucu Forum GPS Navigasyon Sistemleri Hakkında Herşey (PDA ,PNA, PND)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Temmuz.2014, 10:57

Bu Konuyu Okuyan Üye(ler) : 0

Şu anda listelenecek üye yok.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217