iTunes ile iPhone ve iPad’i Yeni Olarak Ayarlama ve Kurma

Konuyu değerlendir: Geçerli Reyting :

Görüntüleme : 1131

Yorumlar : 0

 1. #1
  offline
  Koruyucu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart iTunes ile iPhone ve iPad’i Yeni Olarak Ayarlama ve Kurma

  Takipçilerimizden ya da iPhone veya iPad’i yeni kullanmaya başlayanlardan sık sık; “iTunes Yedekleme şifremi veya iPhone Sınırlama şifremi unuttum, ne yapmalıyım” tarzında sorular geliyor. Hatırlarsanız daha önce “iPhone ve iPad’i Sıfırlama ve Geri Yükleme” başlıklı bir yazı ile cihazımız nasıl Restore (Geri Yükle) edeceğimizi, yani sıfırlayacağımızı aktarmıştık. Fakat o yazı ağırlıklı olarak cihazımızı sıfırladıktan sonra en son aldığımız iTunes yedeğini tekrar geri yükleme (Restore from Backup) üzerineydi.
  Halbuki bazı nadir durumlarda, iTunes ile cihazımızı sıfırladıktan, yani restore ettikten sonra en son aldığımız iTunes yedeğini geri dönmememiz gerekiyor. Daha doğrusu aşağıda yaşadığımız sorunlardan kurtulabilmek için cihazı sanki kutusundan yeni çıkarılmış gibi sıfırlamamız gerekiyor. Tabii bu da birçok ayarı baştan yapmamız gerektirdiği için ve bazı bilgileri kaybedeceğimiz için zahmetli ve can atıcı bir işlem. Fakat aşağıdaki durumlar için de bazen şart :  • iTunes yedekleme (backup) şifresini unuttuysak.
  • iPhone veya iPad’in Sınırlamalar (Restrictions) parolasını unuttuysak.
  • iPhone veya iPad’in cihaz (ekran kilit) parolasını unuttuysak ve en son eşzamanladığımız iTunes’a erişimimiz yoksa.
  • Cihazımızda ciddi perfromans sorunları yaşıyorsak.
  • Sebebini tam olarak çözemediğimiz yazılımsal bir sorunumuz var ise.

  Cihazımızı yazılımsal olarak kutusundan ilk çıktığı haline getirmek için yapacaklarımıza geçmeden önce de, yukarıdaki maddeleri kısaca açıklamak istiyorum:

  iTunes Yedekleme (Backup) Şifresinin Unutulması

  Apple kullanıcılarına, ekstra bir veri güvenliği sağlama adına iTunes yedeklerini şifreleme imkanı veriyor. Bu şifre cihaz üzerinde saklandığı için de, cihazımız çalınıp başka bir iTunes’a takılsa dahi, alınacak tüm yedekler şifreli bir şekilde bilgisayara aktarılıyor. Bu sayede yedek dosyası içerisindeki bilgilerimiz (Adres Defteri, Resimler, Notlar, uygulamaların verileri, vs.) güvende kalıyor.

  Click here to enlarge

  Fakat bu durum eğer iTunes yedekleme şifresini biz de unutursak pek hoş olmayan bir durum yaratıyor. Çünkü artık biz de bu iTunes yedeğini lazım olduğunda kullanamıyoruz. iTunes, şifreyi bilmesek dahi yedek almayı sürdürüyor ama yedekten geri dönmemiz gerektiğinde şifre istiyor.

  Bu nedenle eğer lazım olduğunda iTunes yedeğini kullanabilmek istiyorsak ve de daha önce koyduğumuz şifreyi unuttuysak, tek çaremiz aşağıdaki gibi cihazımızı sıfırlamamız ve eski yedeğimizin üzerine soğuk bir su içmemiz gerekiyor Click here to enlarge


  iPhone veya iPad’deki Sınırlamalar (Restrictions) Parolasının Unutulması

  Daha önce yayınladığımız iPhone ve iPad’de Sınırlamalar ve iPhone ve iPad’de Çocuklar için Uygulama İçi Satın Alma Özeliğini Kapatma başlıklı yazılarımızdan iOS’taki Sınırlamalar (Restrictions) menüsünü gayet iyi biliyorsunuz. Fakat hiç bilmeyenler için kısaca özetlememiz gerekirse, Ayarlar -> Genel -> Sınırlamalar menüsünden, cihazımızdaki bazı özellikleri kapatabiliyor ya da kısıtlayabiliyoruz.


  Click here to enlarge
  iOS’ta Sınırlamaları aktif hale getirmek için de ilk defa kullanımda bir parola belirlememiz gerekiyor. Parola belirlendikten sonra da bu menüye sadece belirlediğimiz bu parola ile giriş yapılabiliyor.

  Bazı iPhone ve iPad sahiplerinin küçük çocukları da ilk defa bu menüye girip parolaları kendileri belirleyebiliyorlar, fakat sonra da hemen bu parolayı unutabiliyorlar Click here to enlarge Eğer bu parola unutulursa, tekrar “Sınırlamalar” menüsüne girişin de tek çaresi aşağıda bahsettiğimiz gibi yedekten dönmeden temiz bir kurulum oluyorClick here to enlarge Çünkü iTunes yedekleri “Sınırlamalar” şifresini de barındırdığından, yedekten geri dönüşte “Sınırlamalar” menüsü yine şifreli olarak karşımıza çıkıyor.

  iPhone veya iPad’in Ekran Kilitleme Parolasının Unutulması

  Hatırlarsanız iPhone ve iPad’in cihaz yani ekran kilit parolasının unutulması durumunda yapılacaklar ile ilgili daha önce “Parolası Unutulan iPhone ve iPad’lerin Kilitlerinin Açılması” başlıklı bir yazı yazmıştık. O yazıda ekran kilit parolasının sıfırlanması için temiz kurulumun şart olmadığını söylemiştik ama o da, iTunes ile sıfırlama ve yedekten geri dönüş işleminin en son eşzamanlanan iTunes ile yapılması şartıyla idi.


  Click here to enlarge
  Yani ekran kilit şifremizi unutmuşsak ve daha önce kullandığımız hiç bir iTunes yoksa, ya da en son cihazımızı eşzamanlarken kullandığımız iTunes’un kurulu olduğu bilgisayara erişimimiz yoksa, o yazıda anlattığımız yedekten geri dönmeli sıfırlama işlemi işe yaramıyor. Bu durumda da aşağıdaki gibi temiz bir kurulum yapmak gerekiyor Click here to enlarge

  Performans veya Ciddi Yazılımsal Sorunlar

  Biliyorsunuz cihazı ile ilgili yazılımsal sorunlar yaşayanlara bu yazımızdaki gibi Restore (Geri Yükle) işlemini öneriyoruz. Fakatkullanıcılar haklı olarak bu işlemden sonra en son aldıkları yedeklerini geri yüklüyor. (Restore from Backup) Lakin bazen bu yedekten geri yükleme işlemi sorunları gidermiyor. Bunun sebebi de soruna ya da yavaşlığa sebep olan şeyin yedeklerimiz arasında yer alabiliyor oluşu.

  Bu da cihazımızın işletim sistemini (iOS) restore işlemi ile sıfırlamış olsak dahi yedekten geri yükleme ile sorunu tekrar geri getirmemiz anlamına geliyor. Örneğin yavaşlığa neden olan şey çok kullandığımız bir uygulamadaki bir ayar ya da bizim verilerimiz ise, yedekten geri dönme (Restore) bu sorunu da geri getiriyor.

  Bu yüzden cihazımızı servise götürmeden önce sorunun yazılımsal mı, yoksa donanımsal mı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu aşağıdaki gibi temiz kurulum. Eğer cihazımızda donanımsal bir sorun yoksa genelde temiz kurulum sorunları çözüyor. (Tabii tekrar oluşmayacağını garanti etmiyor.)

  ————————

  ÖNEMLİ NOT: Bildiğiniz gibi cihazını jailbreak veya unlock işlemini tabi tutup kullananların Update (Güncelleme) veya Restore (Geri Yükle) işlemlerini bir uzmana danışarak yapması gerekiyor. Biz, jailbreak veya unlock konusunda uzman değiliz çünkü tecrübemiz yok. Lütfen eğer jailbreak’li veya unlock’lı cihaz kullanıyorsanız, aşağıdaki işlemleri yapmadan önce daha önce cihazınıza jailbreak veya unlock işlemini yapan kişiden destek isteyiniz, bizden de bu konuda yardım istemeyiniz Click here to enlarge

  Temiz (Yeni) Kuruluma Geçmeden Önce Yapılacaklar

  Yukarıda temiz kuruluma ne zaman ihtiyacımız olabileceğini madde madde açıklamaya çalıştık. Bu yüzden artık bu işleme geçebiliriz. Fakat öncesinde yapmamız gereken daha doğrusu yapılmasında büyük fayda olan bazı işlemler var. Dilerseniz önce bunlara bir gözatalım:

  1) iTunes Kurulumu ve Yetklilendirme

  Aslında takipçilerimizin çoğunun bu işlemi yapmasına gerek yok fakat halen cihazını hiç iTunes’a bağlamamış ya da iTunes kullanmamış bir çok kullanıcı var. Aşağıdaki işlemler de iTunes ile yapıldığından, bilgisayarımızda iTunes’un yüklü olması gerekiyor. Bu nedenle önce bilgisayarımıza http://www.apple.com/itunes/download/adresinden en güncel iTunes’u indirip kuruyoruz. (Bilgisayarında zaten iTunes yüklü olanların ise iTunes’larını güncellemelerinde fayda var.)


  Click here to enlarge
  Ayrıca bilgisayarlarında ilk defa iTunes kullanacakların, App Store’dan uygulama indirirken kullandıkları Apple Kimlikleri (ID) ile iTunes’larını aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Mağaza menüsünden yetkilendirmeleri (Authorize Computer) gerekiyor. Daha önce bu işlemi bilgisayarında yapmış olanların ise elbette bir daha yapmalarına gerek yok.


  Click here to enlarge
  2) iTunes ile Yedek Alma (Backup)

  Bazılarınızın bu aşamada; “Mustafa kardeş söylediklerini biri birini tutmuyor; hem iTunes yedeğini kullanmayacağız diyorsun, hem de iTunes ile yedek alın diyorsun.” dediğini duyar gibiyim Click here to enlarge Kesinlikle haklısınız, fakat her ne kadar Restore (Geri Yükle) işlemi sonrası bu yedeği kullanmayacak olsak da, kenarda durmasında fayda var. iTunes Yedekleme şifresini unutanlara bile lazım olabilir eğer şifreyi sonradan hatırlarlarsa Click here to enlarge


  Click here to enlarge
  iTunes ile alından yedek hakkında hiç fikri olmayanlar da, yıllar önce yazdığımız iPhone ve iPad’de Yedekleme ve Yedekten Geri Dönme başlıklı yazımıza gözatabilirler.

  3) Satın Alınanları Aktar (Transfer Purchases)

  Cihazımızı tamamen sıfırlamadan önce yapmamız gereken bir diğer işlem de eğer mümkünse cihazımızdaki uygulamaları bilgisayarımızdaki iTunes’a transfer etmek. Bu sayede App Store’dan tekrar indirmemize gerek kalmadan cihazımıza sıfırlama sonrası tekrar atabiliriz. Tabii dileyenler cihazları üzerindeki App Store’dan da sıfırlama sonrası direkt indirebilirler. Bu yazımızdadaha önce detaylı açıkladığımız gibi, aynı Apple Kimliğini kullandığımız sürece daha önce satın aldığımız uygulamaları tekrar indirmek ücretsizdir.

  Click here to enlarge

  Bu arada adı sizi yanıltmasın, “Satın Alınanları Aktar” işlemi, cihazınızdaki ücretli veya ücretsiz App Store’dan, iBooks Store veya iTunes Store’dan alınan herşeyi iTunes’a transfer eder. Fakat bilgisayarımızdan cihazımıza transfer ettiğimiz şarkıları, resimleri, vs. telif hakları nedeniyle iTunes’a geri transfer etmez.

  4) Adres Defterinin yani Kişilerin Yedeklenmesi

  Cihazımızı sıfırladıktan sonra yedekten geri dönüş yaptığınızda, en büyük eksikliğin rehberiniz olduğunu göreceksiniz. Eğer rehberiniz Gmail, iCloud ya da Outlook gibi bir yerle senkronize etmiyorsanız, temiz kurulum öncesi adres defterinizi başka bir yöntemle ayrıca bir yedeklemenizde fayda var. Örneğin rehberinizi tek başına yedekleme ve dönüş için Turkcell Yedek veya My Contacts Backup gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

  Click here to enlarge

  Lütfen adres defterinizi ayrıca yedekleme işlemini ihmal etmeyin. Özellikle içinde binlerce kaydın olduğu bir rehberi sıfırdan oluşturmak kolay olmayacaktır.

  5) Cihazla Çekilen Resim ve Fotoğraların Bilgisayara Aktarılması

  Rehberden sonra çoğu iPhone kullanıcısı için cihazdaki en önemli verilen başında fotoğraflar geliyor. Dolayısıyla sıfırlama işlemi öncesi bu fotoğrafları da yedekleminizde fayda var. Özellikle iCloud gibi bir çözüm kullanmayanların. (iCloud’un Fotoğraf Yayın özelliği hakkında detaylı bilgi için bu yazımıza bakabilirsiniz.)

  iPhone ve iPad’imizdeki resim ve fotoğrafları bilgisayara aktarmanın en kolay yolu da iPhone’dan Bilgisayara Resim ve Video Aktarımı başlıklı yazımızda anlattığımız yöntem. Fakat alternatif olarak My File Explorer gibi uygulamalarla da resimlerinizi ayrıca bilgisayara aktarabilirsiniz.


  Click here to enlargeMy File Explorer ile cihazınızdaki resimleri kolayca bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.
  6) Uygulama Verileri Ne Olacak ???

  İşte bu işlemin en kötü yanı uygulama verileri. Oyunlardaki ilerlememiz (geçtiğimiz bölümler), uygulamalar içindeki dokümanlar, vs. normalde toplu olarak bir tek iTunes ile yedekleniyor. Fakat temiz kurulumda bu yedeği kullanamayacağız. Bu yüzden her bir uygulamanın verisini, o da eğer imkan sağlıyorsa ayrıca yedeklememiz gerekiyor. Bazı uygulamalar, iCloud, DropBox veya Wi-Fi Transfer gibi yöntemler ile, verilerini ya da dosyalarını başka bir ortama aktarılmasına imkan veriyor. Ya da kendi sunucularından verileri getirdikleri için yeniden kurduğunuzda veriler geri geliyor. Fakat çoğunda bu özellik yok Click here to enlarge Bu yüzden çoğu uygulamanızın verisine veda etmeniz gerekiyor.

  7) Bilgisayarımızdan Cihazımıza Daha Önce Transfer Ettiğimiz Şarkılar, Zil Sesleri, Resimler, vs. Ne Olacak ???

  Bu verileriniz zaten bilgisayarınızda olduğu için endişe etmenize gerek yok, tabii eğer daha önce bu dosyaları transfer ettiğiniz bilgisayar artık ortada yoksa. Maalesef Apple, kullanıcıların iTunes üzerinden cihaza transfer ettiği (eşzamanladığı) dosyaların geri transferine izin vermiyor telif hakları nedeniyle. Fakat şarkı ve zil sesi gibi dosyaların bilgisayara geri transferi için daha önce bu yazıda tanıttığımız CopyTrans gibi programlar mevcut.

  —————-

  Restore – Geri Yükle

  Cihazımızdaki önemli bilgilerden yedekleyebildiklerimizi yedekledikten sonra artık temiz kurulum için Geri Yükleme (Restore) işlemine başlayabiliriz. Geri Yükle’nin teknik olarak karşılığı da cihazınıza format atılıp işletim sisteminin yani iOS’in sıfırdan kurulmasıdır.

  Click here to enlarge

  Cihazımızı yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iTunes’a bağlayıp Geri Yükle tuşuna tıkladığımızda şunlar olur:

  1) iTunes cihazımızda yüklü mevcut sürüm ile Apple Sunucularındaki en güncel sürümü yani versiyonu karşılaştırır. Eğer cihazımızdakinden daha güncel bir sürüm var ise, iTunes bu güncel sürümü yükleyebilmek için bilgisayarınız üzerinden indirme (download) işlemi başlatır. iOS işletim sistemine ait bu dosyanın boyutu da versiyona ve cihazınızın modeline göre değişiklik gösterir. Genelde de 500MB. ila 1000MB. arasında olur.

  2) Eğer cihazınızdaki iOS işletim sistemi güncel ise, bu durumda bilgisayarınızda yani iTunes’ta bu dosyanın daha önce indirilip indirilmediğine bakılır. Eğer daha önce indirilmemişse yine gidip Apple sunucularından indirilecektir.

  3) İndirme işlemi tamamlandıktan sonra da cihazınızda kurulum başlayacaktır. Yaklaşık 5-10 dakika sürecek bu işlemden sonra da karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

  Click here to enlarge

  İşte bu aşamada yedekten dönmeyi değil de cihazımızı yeni olarak ayarlamayı seçerek sanki fabrikadan yeni çıkmış hale getiriyoruz. Tabii durum böyle olunca cihazın internete bağlanabilmesi için gerekli kablosuz ağ ayarını tekrar yapmanız gerekiyor. Çünkü cihaz sıfırlandığı için hafızasında daha önce bağlandığı kablosuz ağların (Wi-Fi) şifreleri saklı değil.

  Click here to enlarge

  Cihazımız artık tertemiz. Tüm şifreleri de sıfırlanmış durumda. Muhtemelen performans sorunları da ortadan kalktı. Şimdi tekrardan cihazımızı doldurmaya başlayabiliriz.

  ————–

  Uygulamaların Geri Transferi – Eşzamanlama

  Cihazımızı sıfırlamadan önce hatırlarsanız uygulamalarınızı “Satın Alınanları aktar” yöntemi ile bilgisayarımıza transfer etmiştik. Şimdi de, daha önce yayınladığımız “iTunes Üzerinden Uygulama Yönetimi ve Senkronizasyonu” başlıklı yazıda detaylı paylaştığımız gibi eş zamanlama yöntemi ile dilediğimiz uygulamaları tekrar geri cihazımıza yükleyebiliriz.

  Click here to enlarge

  Yani yapmamız gereken yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulamaları seçerek eşzamanlamak (sync). Tabii tüm uygulamları açınca içlerinde, daha önce yaptığınız hiç birşeyi göremeyeceksiniz Click here to enlarge

  Fotoğrafların Geri Yüklenmesi

  Yazının başlarında bilgisayarımıza aktardığımız resimleri Film Rulosu’nun altına olmasa da Fotoğraf Arişivi olarak yani albüm olarak cihazımıza transfer edebiliriz. Bunun için de yapmamız gereken çok önceleri paylaştığımız “Bilgisayardan iPhone’a ve iPad’e Resim Aktarımı” başlıklı yazıda anlattığımız yine eşzamanlama yöntemini kullanmak.

  Mail Ayarları ve Adres Defteri

  Geriye önemlilerden bir tek Mail ayarlarını tekrar yapmak ve de Rehberinizi yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden hangisi ile yedeklediyseniz onunla geri dönmek kalıyor. Elbette cihazınızla ilgili daha önce başka ayarlar da yapmışsınızdır. Artık bazı şeyler sıfırdan tekrar tanımlayacaksınız. Geçmiş olsun Click here to enlarge

  ———–

  Yazının başında belirtmeme rağmen son olarak bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum. Yukarıdaki işlemler temiz bir kurulum yaparak cihazınızı sıfırlamak isteyenler içindir.

  alıntıdır
 2. #1
  offline
  Koruyucu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Mesajlar :

  9,675

  Takipçilerimizden ya da iPhone veya iPad’i yeni kullanmaya başlayanlardan sık sık; “iTunes Yedekleme şifremi veya iPhone Sınırlama şifremi unuttum, ne yapmalıyım” tarzında sorular geliyor. Hatırlarsanız daha önce “iPhone ve iPad’i Sıfırlama ve Geri Yükleme” başlıklı bir yazı ile cihazımız nasıl Restore (Geri Yükle) edeceğimizi, yani sıfırlayacağımızı aktarmıştık. Fakat o yazı ağırlıklı olarak cihazımızı sıfırladıktan sonra en son aldığımız iTunes yedeğini tekrar geri yükleme (Restore from Backup) üzerineydi.
  Halbuki bazı nadir durumlarda, iTunes ile cihazımızı sıfırladıktan, yani restore ettikten sonra en son aldığımız iTunes yedeğini geri dönmememiz gerekiyor. Daha doğrusu aşağıda yaşadığımız sorunlardan kurtulabilmek için cihazı sanki kutusundan yeni çıkarılmış gibi sıfırlamamız gerekiyor. Tabii bu da birçok ayarı baştan yapmamız gerektirdiği için ve bazı bilgileri kaybedeceğimiz için zahmetli ve can atıcı bir işlem. Fakat aşağıdaki durumlar için de bazen şart :  • iTunes yedekleme (backup) şifresini unuttuysak.
  • iPhone veya iPad’in Sınırlamalar (Restrictions) parolasını unuttuysak.
  • iPhone veya iPad’in cihaz (ekran kilit) parolasını unuttuysak ve en son eşzamanladığımız iTunes’a erişimimiz yoksa.
  • Cihazımızda ciddi perfromans sorunları yaşıyorsak.
  • Sebebini tam olarak çözemediğimiz yazılımsal bir sorunumuz var ise.

  Cihazımızı yazılımsal olarak kutusundan ilk çıktığı haline getirmek için yapacaklarımıza geçmeden önce de, yukarıdaki maddeleri kısaca açıklamak istiyorum:

  iTunes Yedekleme (Backup) Şifresinin Unutulması

  Apple kullanıcılarına, ekstra bir veri güvenliği sağlama adına iTunes yedeklerini şifreleme imkanı veriyor. Bu şifre cihaz üzerinde saklandığı için de, cihazımız çalınıp başka bir iTunes’a takılsa dahi, alınacak tüm yedekler şifreli bir şekilde bilgisayara aktarılıyor. Bu sayede yedek dosyası içerisindeki bilgilerimiz (Adres Defteri, Resimler, Notlar, uygulamaların verileri, vs.) güvende kalıyor.

  Click here to enlarge

  Fakat bu durum eğer iTunes yedekleme şifresini biz de unutursak pek hoş olmayan bir durum yaratıyor. Çünkü artık biz de bu iTunes yedeğini lazım olduğunda kullanamıyoruz. iTunes, şifreyi bilmesek dahi yedek almayı sürdürüyor ama yedekten geri dönmemiz gerektiğinde şifre istiyor.

  Bu nedenle eğer lazım olduğunda iTunes yedeğini kullanabilmek istiyorsak ve de daha önce koyduğumuz şifreyi unuttuysak, tek çaremiz aşağıdaki gibi cihazımızı sıfırlamamız ve eski yedeğimizin üzerine soğuk bir su içmemiz gerekiyor Click here to enlarge


  iPhone veya iPad’deki Sınırlamalar (Restrictions) Parolasının Unutulması

  Daha önce yayınladığımız iPhone ve iPad’de Sınırlamalar ve iPhone ve iPad’de Çocuklar için Uygulama İçi Satın Alma Özeliğini Kapatma başlıklı yazılarımızdan iOS’taki Sınırlamalar (Restrictions) menüsünü gayet iyi biliyorsunuz. Fakat hiç bilmeyenler için kısaca özetlememiz gerekirse, Ayarlar -> Genel -> Sınırlamalar menüsünden, cihazımızdaki bazı özellikleri kapatabiliyor ya da kısıtlayabiliyoruz.


  Click here to enlarge
  iOS’ta Sınırlamaları aktif hale getirmek için de ilk defa kullanımda bir parola belirlememiz gerekiyor. Parola belirlendikten sonra da bu menüye sadece belirlediğimiz bu parola ile giriş yapılabiliyor.

  Bazı iPhone ve iPad sahiplerinin küçük çocukları da ilk defa bu menüye girip parolaları kendileri belirleyebiliyorlar, fakat sonra da hemen bu parolayı unutabiliyorlar Click here to enlarge Eğer bu parola unutulursa, tekrar “Sınırlamalar” menüsüne girişin de tek çaresi aşağıda bahsettiğimiz gibi yedekten dönmeden temiz bir kurulum oluyorClick here to enlarge Çünkü iTunes yedekleri “Sınırlamalar” şifresini de barındırdığından, yedekten geri dönüşte “Sınırlamalar” menüsü yine şifreli olarak karşımıza çıkıyor.

  iPhone veya iPad’in Ekran Kilitleme Parolasının Unutulması

  Hatırlarsanız iPhone ve iPad’in cihaz yani ekran kilit parolasının unutulması durumunda yapılacaklar ile ilgili daha önce “Parolası Unutulan iPhone ve iPad’lerin Kilitlerinin Açılması” başlıklı bir yazı yazmıştık. O yazıda ekran kilit parolasının sıfırlanması için temiz kurulumun şart olmadığını söylemiştik ama o da, iTunes ile sıfırlama ve yedekten geri dönüş işleminin en son eşzamanlanan iTunes ile yapılması şartıyla idi.


  Click here to enlarge
  Yani ekran kilit şifremizi unutmuşsak ve daha önce kullandığımız hiç bir iTunes yoksa, ya da en son cihazımızı eşzamanlarken kullandığımız iTunes’un kurulu olduğu bilgisayara erişimimiz yoksa, o yazıda anlattığımız yedekten geri dönmeli sıfırlama işlemi işe yaramıyor. Bu durumda da aşağıdaki gibi temiz bir kurulum yapmak gerekiyor Click here to enlarge

  Performans veya Ciddi Yazılımsal Sorunlar

  Biliyorsunuz cihazı ile ilgili yazılımsal sorunlar yaşayanlara bu yazımızdaki gibi Restore (Geri Yükle) işlemini öneriyoruz. Fakatkullanıcılar haklı olarak bu işlemden sonra en son aldıkları yedeklerini geri yüklüyor. (Restore from Backup) Lakin bazen bu yedekten geri yükleme işlemi sorunları gidermiyor. Bunun sebebi de soruna ya da yavaşlığa sebep olan şeyin yedeklerimiz arasında yer alabiliyor oluşu.

  Bu da cihazımızın işletim sistemini (iOS) restore işlemi ile sıfırlamış olsak dahi yedekten geri yükleme ile sorunu tekrar geri getirmemiz anlamına geliyor. Örneğin yavaşlığa neden olan şey çok kullandığımız bir uygulamadaki bir ayar ya da bizim verilerimiz ise, yedekten geri dönme (Restore) bu sorunu da geri getiriyor.

  Bu yüzden cihazımızı servise götürmeden önce sorunun yazılımsal mı, yoksa donanımsal mı olup olmadığını anlamanın en iyi yolu aşağıdaki gibi temiz kurulum. Eğer cihazımızda donanımsal bir sorun yoksa genelde temiz kurulum sorunları çözüyor. (Tabii tekrar oluşmayacağını garanti etmiyor.)

  ————————

  ÖNEMLİ NOT: Bildiğiniz gibi cihazını jailbreak veya unlock işlemini tabi tutup kullananların Update (Güncelleme) veya Restore (Geri Yükle) işlemlerini bir uzmana danışarak yapması gerekiyor. Biz, jailbreak veya unlock konusunda uzman değiliz çünkü tecrübemiz yok. Lütfen eğer jailbreak’li veya unlock’lı cihaz kullanıyorsanız, aşağıdaki işlemleri yapmadan önce daha önce cihazınıza jailbreak veya unlock işlemini yapan kişiden destek isteyiniz, bizden de bu konuda yardım istemeyiniz Click here to enlarge

  Temiz (Yeni) Kuruluma Geçmeden Önce Yapılacaklar

  Yukarıda temiz kuruluma ne zaman ihtiyacımız olabileceğini madde madde açıklamaya çalıştık. Bu yüzden artık bu işleme geçebiliriz. Fakat öncesinde yapmamız gereken daha doğrusu yapılmasında büyük fayda olan bazı işlemler var. Dilerseniz önce bunlara bir gözatalım:

  1) iTunes Kurulumu ve Yetklilendirme

  Aslında takipçilerimizin çoğunun bu işlemi yapmasına gerek yok fakat halen cihazını hiç iTunes’a bağlamamış ya da iTunes kullanmamış bir çok kullanıcı var. Aşağıdaki işlemler de iTunes ile yapıldığından, bilgisayarımızda iTunes’un yüklü olması gerekiyor. Bu nedenle önce bilgisayarımıza http://www.apple.com/itunes/download/adresinden en güncel iTunes’u indirip kuruyoruz. (Bilgisayarında zaten iTunes yüklü olanların ise iTunes’larını güncellemelerinde fayda var.)


  Click here to enlarge
  Ayrıca bilgisayarlarında ilk defa iTunes kullanacakların, App Store’dan uygulama indirirken kullandıkları Apple Kimlikleri (ID) ile iTunes’larını aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Mağaza menüsünden yetkilendirmeleri (Authorize Computer) gerekiyor. Daha önce bu işlemi bilgisayarında yapmış olanların ise elbette bir daha yapmalarına gerek yok.


  Click here to enlarge
  2) iTunes ile Yedek Alma (Backup)

  Bazılarınızın bu aşamada; “Mustafa kardeş söylediklerini biri birini tutmuyor; hem iTunes yedeğini kullanmayacağız diyorsun, hem de iTunes ile yedek alın diyorsun.” dediğini duyar gibiyim Click here to enlarge Kesinlikle haklısınız, fakat her ne kadar Restore (Geri Yükle) işlemi sonrası bu yedeği kullanmayacak olsak da, kenarda durmasında fayda var. iTunes Yedekleme şifresini unutanlara bile lazım olabilir eğer şifreyi sonradan hatırlarlarsa Click here to enlarge


  Click here to enlarge
  iTunes ile alından yedek hakkında hiç fikri olmayanlar da, yıllar önce yazdığımız iPhone ve iPad’de Yedekleme ve Yedekten Geri Dönme başlıklı yazımıza gözatabilirler.

  3) Satın Alınanları Aktar (Transfer Purchases)

  Cihazımızı tamamen sıfırlamadan önce yapmamız gereken bir diğer işlem de eğer mümkünse cihazımızdaki uygulamaları bilgisayarımızdaki iTunes’a transfer etmek. Bu sayede App Store’dan tekrar indirmemize gerek kalmadan cihazımıza sıfırlama sonrası tekrar atabiliriz. Tabii dileyenler cihazları üzerindeki App Store’dan da sıfırlama sonrası direkt indirebilirler. Bu yazımızdadaha önce detaylı açıkladığımız gibi, aynı Apple Kimliğini kullandığımız sürece daha önce satın aldığımız uygulamaları tekrar indirmek ücretsizdir.

  Click here to enlarge

  Bu arada adı sizi yanıltmasın, “Satın Alınanları Aktar” işlemi, cihazınızdaki ücretli veya ücretsiz App Store’dan, iBooks Store veya iTunes Store’dan alınan herşeyi iTunes’a transfer eder. Fakat bilgisayarımızdan cihazımıza transfer ettiğimiz şarkıları, resimleri, vs. telif hakları nedeniyle iTunes’a geri transfer etmez.

  4) Adres Defterinin yani Kişilerin Yedeklenmesi

  Cihazımızı sıfırladıktan sonra yedekten geri dönüş yaptığınızda, en büyük eksikliğin rehberiniz olduğunu göreceksiniz. Eğer rehberiniz Gmail, iCloud ya da Outlook gibi bir yerle senkronize etmiyorsanız, temiz kurulum öncesi adres defterinizi başka bir yöntemle ayrıca bir yedeklemenizde fayda var. Örneğin rehberinizi tek başına yedekleme ve dönüş için Turkcell Yedek veya My Contacts Backup gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

  Click here to enlarge

  Lütfen adres defterinizi ayrıca yedekleme işlemini ihmal etmeyin. Özellikle içinde binlerce kaydın olduğu bir rehberi sıfırdan oluşturmak kolay olmayacaktır.

  5) Cihazla Çekilen Resim ve Fotoğraların Bilgisayara Aktarılması

  Rehberden sonra çoğu iPhone kullanıcısı için cihazdaki en önemli verilen başında fotoğraflar geliyor. Dolayısıyla sıfırlama işlemi öncesi bu fotoğrafları da yedekleminizde fayda var. Özellikle iCloud gibi bir çözüm kullanmayanların. (iCloud’un Fotoğraf Yayın özelliği hakkında detaylı bilgi için bu yazımıza bakabilirsiniz.)

  iPhone ve iPad’imizdeki resim ve fotoğrafları bilgisayara aktarmanın en kolay yolu da iPhone’dan Bilgisayara Resim ve Video Aktarımı başlıklı yazımızda anlattığımız yöntem. Fakat alternatif olarak My File Explorer gibi uygulamalarla da resimlerinizi ayrıca bilgisayara aktarabilirsiniz.


  Click here to enlargeMy File Explorer ile cihazınızdaki resimleri kolayca bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.
  6) Uygulama Verileri Ne Olacak ???

  İşte bu işlemin en kötü yanı uygulama verileri. Oyunlardaki ilerlememiz (geçtiğimiz bölümler), uygulamalar içindeki dokümanlar, vs. normalde toplu olarak bir tek iTunes ile yedekleniyor. Fakat temiz kurulumda bu yedeği kullanamayacağız. Bu yüzden her bir uygulamanın verisini, o da eğer imkan sağlıyorsa ayrıca yedeklememiz gerekiyor. Bazı uygulamalar, iCloud, DropBox veya Wi-Fi Transfer gibi yöntemler ile, verilerini ya da dosyalarını başka bir ortama aktarılmasına imkan veriyor. Ya da kendi sunucularından verileri getirdikleri için yeniden kurduğunuzda veriler geri geliyor. Fakat çoğunda bu özellik yok Click here to enlarge Bu yüzden çoğu uygulamanızın verisine veda etmeniz gerekiyor.

  7) Bilgisayarımızdan Cihazımıza Daha Önce Transfer Ettiğimiz Şarkılar, Zil Sesleri, Resimler, vs. Ne Olacak ???

  Bu verileriniz zaten bilgisayarınızda olduğu için endişe etmenize gerek yok, tabii eğer daha önce bu dosyaları transfer ettiğiniz bilgisayar artık ortada yoksa. Maalesef Apple, kullanıcıların iTunes üzerinden cihaza transfer ettiği (eşzamanladığı) dosyaların geri transferine izin vermiyor telif hakları nedeniyle. Fakat şarkı ve zil sesi gibi dosyaların bilgisayara geri transferi için daha önce bu yazıda tanıttığımız CopyTrans gibi programlar mevcut.

  —————-

  Restore – Geri Yükle

  Cihazımızdaki önemli bilgilerden yedekleyebildiklerimizi yedekledikten sonra artık temiz kurulum için Geri Yükleme (Restore) işlemine başlayabiliriz. Geri Yükle’nin teknik olarak karşılığı da cihazınıza format atılıp işletim sisteminin yani iOS’in sıfırdan kurulmasıdır.

  Click here to enlarge

  Cihazımızı yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi iTunes’a bağlayıp Geri Yükle tuşuna tıkladığımızda şunlar olur:

  1) iTunes cihazımızda yüklü mevcut sürüm ile Apple Sunucularındaki en güncel sürümü yani versiyonu karşılaştırır. Eğer cihazımızdakinden daha güncel bir sürüm var ise, iTunes bu güncel sürümü yükleyebilmek için bilgisayarınız üzerinden indirme (download) işlemi başlatır. iOS işletim sistemine ait bu dosyanın boyutu da versiyona ve cihazınızın modeline göre değişiklik gösterir. Genelde de 500MB. ila 1000MB. arasında olur.

  2) Eğer cihazınızdaki iOS işletim sistemi güncel ise, bu durumda bilgisayarınızda yani iTunes’ta bu dosyanın daha önce indirilip indirilmediğine bakılır. Eğer daha önce indirilmemişse yine gidip Apple sunucularından indirilecektir.

  3) İndirme işlemi tamamlandıktan sonra da cihazınızda kurulum başlayacaktır. Yaklaşık 5-10 dakika sürecek bu işlemden sonra da karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

  Click here to enlarge

  İşte bu aşamada yedekten dönmeyi değil de cihazımızı yeni olarak ayarlamayı seçerek sanki fabrikadan yeni çıkmış hale getiriyoruz. Tabii durum böyle olunca cihazın internete bağlanabilmesi için gerekli kablosuz ağ ayarını tekrar yapmanız gerekiyor. Çünkü cihaz sıfırlandığı için hafızasında daha önce bağlandığı kablosuz ağların (Wi-Fi) şifreleri saklı değil.

  Click here to enlarge

  Cihazımız artık tertemiz. Tüm şifreleri de sıfırlanmış durumda. Muhtemelen performans sorunları da ortadan kalktı. Şimdi tekrardan cihazımızı doldurmaya başlayabiliriz.

  ————–

  Uygulamaların Geri Transferi – Eşzamanlama

  Cihazımızı sıfırlamadan önce hatırlarsanız uygulamalarınızı “Satın Alınanları aktar” yöntemi ile bilgisayarımıza transfer etmiştik. Şimdi de, daha önce yayınladığımız “iTunes Üzerinden Uygulama Yönetimi ve Senkronizasyonu” başlıklı yazıda detaylı paylaştığımız gibi eş zamanlama yöntemi ile dilediğimiz uygulamaları tekrar geri cihazımıza yükleyebiliriz.

  Click here to enlarge

  Yani yapmamız gereken yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi uygulamaları seçerek eşzamanlamak (sync). Tabii tüm uygulamları açınca içlerinde, daha önce yaptığınız hiç birşeyi göremeyeceksiniz Click here to enlarge

  Fotoğrafların Geri Yüklenmesi

  Yazının başlarında bilgisayarımıza aktardığımız resimleri Film Rulosu’nun altına olmasa da Fotoğraf Arişivi olarak yani albüm olarak cihazımıza transfer edebiliriz. Bunun için de yapmamız gereken çok önceleri paylaştığımız “Bilgisayardan iPhone’a ve iPad’e Resim Aktarımı” başlıklı yazıda anlattığımız yine eşzamanlama yöntemini kullanmak.

  Mail Ayarları ve Adres Defteri

  Geriye önemlilerden bir tek Mail ayarlarını tekrar yapmak ve de Rehberinizi yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden hangisi ile yedeklediyseniz onunla geri dönmek kalıyor. Elbette cihazınızla ilgili daha önce başka ayarlar da yapmışsınızdır. Artık bazı şeyler sıfırdan tekrar tanımlayacaksınız. Geçmiş olsun Click here to enlarge

  ———–

  Yazının başında belirtmeme rağmen son olarak bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyorum. Yukarıdaki işlemler temiz bir kurulum yaparak cihazınızı sıfırlamak isteyenler içindir.

  alıntıdır

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konuyu Okuyan Üye(ler) : 0

Şu anda listelenecek üye yok.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217